Logowanie

Najlepsze przepisy kulinarne oraz przepyszne sałatki w internecie.

Żurek wielkanocny

Składniki:

• dwie szklanki esencjonalnego wywaru z jarzyn
• półtora litra wywaru z szynki
• 2 - ząbki czosnku
• majeranek
• chrzan
• sól
• zakwas na żur (około pół litra na litr wywaru)
• trochę szynki, kiełbasy lub chudego boczku
• jaja ugotowane na twardo (pół jaja na porcję)

Czas przygotowania:
1 ½ godziny

W wielu domach na uroczysty posiłek w Niedzielę Wielkanocną, zwanych przez jednych śniadaniem, przez innych obiadem, podaje się jako jedyne danie na gorąco zwyczajny żurek, wzbogacony wszakże okolicznościowymi ingrediencjami, o które nietrudno w polskim domu w okresie przedświątecznym: będzie to wywar z czegoś wędzonego oraz jarzyn ugotowanych wcześniej na tradycyjną sałatkę jarzynową.
Dawniej, kiedy szynkę często gotowało się w domu, robiono żur w tym aromatycznym (i tłustym!) wywarze, ale ty możesz użyć wywaru z wędzonego boczku, wędzonych żeberek lub ogonówki.
Oczywiście możesz ściągnąć tłuszcz z powierzchni wywaru, jeśli wolisz nie mnożyć i tak wystarczająco dużej ilości kalorii na wielkanocnym stole.
Oba wywary łączysz w dużym garnku, dodajesz dwa, trzy ząbki drobniutko pokrojonego lub zmiażdżonego czosnku i łyżkę majeranku, doprowadzasz płyn do wrzenia i na koniec, mieszając, wlewasz żur.
Może to być zakwas zrobiony przez ciebie, może to być żur z butelki kupiony w sklepie albo na targu, a w ostateczności z torebki z napisem "Barszcz biały" lub "Żurek" (oczywiście wcześniej rozmieszany w wodzie).
Nasz żur nie powinien być gęsty, raczej niech będzie rzadki, niemal przezroczysty, i mocno kwaśny.
Do takiego żuru dodajesz dwie, trzy łyżeczki świeżo startego chrzanu.
Wszystko jeszcze raz dokładnie mieszasz, kosztujesz, solisz do smaku (z solą uważaj bo kupne żurki są słone, a i w wywarach jest trochę soli) i gotujesz parę minut.
Niektórzy na koniec zabielają taki żur gęstą śmietaną, ale nie jest to konieczne. Gasisz więc gaz pod garnkiem - nawet rzadki żur zostawiony na małym ogniu łatwo przypalić, a przypalony nie nadaje się do zjedzenia.
Do wazy wsypujesz pokrojone w kostkę wędliny - szynkę, kiełbasę, chudy boczek - dodajesz jajka na twardo i pokrajane na szóstki lub ósemki (możesz je pokroić na połówki i rozłożyć na talerzach lub podać na osobnym półmisku).
Zalewasz to wszystko wrzącym żurem i podajesz na stół, przy którym biesiadnicy pałaszowali dotąd wędliny, sałatki, pasztety i inne świąteczne specjały.

Jak zakisić żur domowym sposobem: w kamionkowym garnku mieszasz 3 - 4 łyżki mąki żytniej, najlepiej razowej (czyli grubo mielonej i nie przesianej, z otrębami) z dwiema szklankami przegotowanej letniej wody, wkładasz skórkę razowego chleba i 3 - 4 ząbki czosnku.
Przykrywasz garnek deseczką lub talerzykiem i stawiasz w ciepłym miejscu.
Po kilku dniach żur powinien być gotowy - wyraźnie kwaskowy i przyjemnie pachnący.

     
 

Wszelkie prawa zastrzeżone: © przepisy24.pl 2007