Z czym najlepiej smakuje whisky?

10 min.

bardzo prosty

1

Drinki stanowią jeden z ważniejszych składników każdej imprezy. Mogą być jednolite bądź kolorowe. Przygotowuje się je z różnych alkoholi i dodatków. W czołówce tych pierwszych znajduje się whisky. Ten popularny trunek nie jest jednak neutralny smakowo tak jak na przykład wódka. Ma dość specyficzny smak, którego nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Jak wyglądają zatem drinki z uwzględnieniem tego trunku? Czy należy unikać łączenia whisky z innymi alkoholami, czy może wprost przeciwnie?

Whisky – z mroku dziejów

Przyjęło się zakładać, że alkohol ten powstał w VII w Irlandii. Pierwotną recepturą wody życia dysponowali mnisi Iryjscy. Określenie to nawiązywało do charakteru whisky. Podobnie jak wódka, służyła celom leczniczym i była często spotykanym asortymentem aptek. Irlandczycy, a później Szkoci bardzo szybko odkryli inne sposoby wykorzystania wody życia. Współczesna nazwa tego alkoholu pojawiła się dopiero w 1736 roku. Trunek ten przedostał się do innych części imperium brytyjskiego, w tym do kolonii w Ameryce Północnej. Bardzo dobrze przyjęło się whisky w Nowym Świecie. Dzięki modernizacji urządzeń destylacyjnych produkcja whisky ruszyła w połowie XIX wieku na skalę przemysłową. U schyłku XIX stulecia whisky zdetronizowała francuski koniak. Ostatnie zawirowania wokół produkcji whisky to już czasy prohibicji i wielkiego krachu w 1929 roku. Aktualnie whisky cieszy się ogromną popularnością i pojawia się wszędzie tam, gdzie organizowana jest jakaś impreza.

Whisky – jaka jest jej specyfika?

Alkohol znany pod tą nazwą nie jest produktem jednolitym. Na rynku spotkać można różne jego wersję. Dominuje tu whisky szkocka i irlandzka. Niemniej również i w Japonii można spotkać się z odmianą tego alkoholu. Tradycyjnie whisky powstaje w toku procesu destylacji zacieru zbożowego, którego poddaje się leżakowaniu w drewnianych beczkach. Prawdopodobnie ten aspekt ma wpływ na smak whisky. Opisując tenże trunek, warto podkreślić, że nie jest to alkohol neutralny pod kątem smaku. Przeciwnie. Ma bardzo wyrazisty, charakterystyczny smak. Tajemnicą poliszynela jest, jak to możliwe, że tak specyficzny alkohol może pasować do różnych innych zestawień smakowych. Łączony jest z różnymi dodatkami i każdorazowo smakuje wybornie. W jaki sposób można zrobić drinka z whisky? 

Whisky – jak umiejętnie zrobić drinka?

Najczęściej spotykaną formą drinka z whisky jest kombinacja samego trunku z colą lub pepsi. Niekiedy dodaje się do tego kostki lodu. O ile lód brzmi dobrze, o tyle ograniczanie się do napojów gazowanych pozbawia imprezowicza bardziej wyrafinowanych doznań smakowych. Skoro nie pepsi, to co może posłużyć do zrobienia drinka z whisky?

Syrop owocowy. Brzmi niecodziennie? Połączenie blue curacao albo syropu cukrowego z whisky daje naprawdę niesamowity rezultat.

Sok owocowy, wieloowocowy. To naturalne połączenie, które nieco łagodzi smak samego whisky.

Likier owocowy. Wybór w ich przypadku jest spory. Likier wiśniowy i porzeczkowy idealnie łączy się z alkoholem, o którym mowa.

Wermut. 

Mleko i słodka śmietana. Połączenie whisky z mlekiem brzmi dość zabójczo, ale smakuje bardzo dobrze i wbrew pozorom nie prowadzi do większych sensacji.

Whisky – jak stworzyć fatalnego drinka?

Skoro wiadomo, że do zrobienia drinka pasuje cała masa napojów, to można sobie zadać kolejne pytanie. Czy istnieją produkty, które wybitnie nie pasują do whisky? Istnieją i ich wykorzystanie nie wróży pozytywnych wrażeń.

Brandy i koniak. Kombinacja tak różnych alkoholi smakuje paskudnie i prowadzi do niechcianych sensacji nazajutrz.

Niektóre likiery. O ile likiery owocowe służą barmanom do wyczarowania wybornego drinka z whisky, o tyle konkretne typy likieru nie są wskazane. Powinno się unikać takich likierów jak Baileys, Advocat i Carolans.

Innymi alkoholami. Niby rzecz oczywista. Wódka, gin, tequila czy wódki owocowe odpadają, jeśli drink ma smakować dobrze.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *