Nalewka z miodu – miodówka
Nalewka z miodu to doskonały pomysł na rozgrzanie w zimowe wieczory. Jest ona przede wszystkim zdrowa, bo dzięki użytym składnikom zawiera właściwości lecznicze; smaczna, a dodatkowo po rozlaniu do szkła przybiera niecodzienny kolor.
Miodówka jest łatwa w przygotowaniu, a spożywać ją można zaraz po przyrządzeniu; najlepszy smak uzyskuje jednakże po 3-4 tygodniach, gdy wszystkie składniki się odpowiednio „przegryzą” a alkohol idealnie dotrze ze słodyczą miodu, kwaśnym posmakiem cytryn i goryczą skórki pomarańczy. Miodówka jest świetnym wyborem na start przygody z nalewkami, bowiem przepis ten jest prosty i sprawdzony, więc zapraszam do zapoznania się, a następnie – samodzielnego gotowania.
Co jest potrzebne do przygotowania miodówki?
0,5l spirytusu rektyfikowanego 95%
0,5l wódki 40% (czystej)
1l miodu lipowego (lub wielokwiatowego, polecany jest miód o barwie jasnej, złotawej niżeli ciemny albo biały)
1l soku z cytryn (świeżowyciskanego lub kupnego)
1 duża pomarańcza
Sposób przygotowania nalewki z miodu
1. W dużym garnku zagotuj połowę słoika miodu wraz z sokiem z cytryn. Na bieżąco wybieraj powstającą pianę oraz całość mieszaj drewnianą łyżką, tak żeby nic nie przywarło do spodu garnka. Gdy miód się zagotuje odstaw go w chłodniejsze miejsce do przestygnięcia na 30 minut. Jeśli chcemy zachować zdrowotne aspekty nalewki, to nie powinno się podgrzewać miodu do temperatury wyższej niż 40°C.
2. W osobnym naczyniu wymieszaj spirytus z wódką. Mieszankę dolej do przestygniętego miodu wraz z pozostałym miodem (tym w słoiku), mieszaj aż do momentu połączenia składników.
3. Całość przelej do butelek, w których uprzednio umieść po kawałku skórki z pomarańczy. Nalewkę możesz pić już od razu, jednakże najlepsza jest po pewnym czasie. Butelki dobrze zakręć i odstaw w ciemniejsze miejsce. Codziennie wstrząsaj butelką, a po 3-4 tygodniach nalewka osiągnie pełnię smaku.
Czym urozmaicić miodówkę?
Przyprawami bądź składnikami, które możesz dodać do nalewki celem urozmaicenia jej smaku są przede wszystkim goździki, imbir oraz cynamon, które to znacznie zmienią smak trunku pozostawiając charakterystyczny posmak. Pamiętaj jednak, że im więcej składników dodasz, tym dłużej nalewka powinna postać przed konsumpcją celem „przegryzienia się” (optymalna ilość czasu w przypadku urozmaicenia to 30 dni), aby wycisnąć z niej jak najwięcej walorów smakowych. Do swojego wywaru możesz dodać – oprócz wspomnianych wcześniej – między innymi:
laskę wanilii
ziele angielskie
kawę (w ziarnach)
orzech włoski
pieprz czarny (w ziarnach)
skórkę cytryny lub limonki.
Przy przygotowaniu Miodówki polecam jej trochę odlać do osobnej butelki, w której to umieścisz kilka z powyższych składników. Następnie codziennie wstrząsając zapewnisz doskonałe warunki do tego, by alkohol nabrał posmaku powyższych dodatków, a Ty tym samym zyskasz możliwość spróbowania różnych wersji nalewki i porównania jej z propozycją podstawową. Takie zestawienie zrobi furorę wśród rodziny i znajomych.
Zdrowotny aspekt miodówki
Prawdą powszechnie znaną jest to, że w miodzie znajduje się dużo substancji dobrych dla człowieka, takich jak witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, potas, magnez, żelazo czy molibden. Nalewka z miodu zważywszy na zdrowotne właściwości swojego głównego składnika oprócz działania rozgrzewającego działa bakteriobójczo i doskonale sprawdza się przy zwalczaniu bólu gardła oraz chrypki. Pomoże ona też przy walce z jesiennym przeziębieniem i grypą, dokuczającą zimą. Pomaga ona również przy regulowaniu prawidłowego działania układu trawiennego. Dla osób miewających problemy ze snem kieliszek nalewki może zadziałać usypiająco i odprężająco, a dla osób zestresowanych lub nerwowych – uspokajająco. Miodówka to sprawdzony od lat sposób na podreperowanie swojego własnego zdrowia.
Dodaj komentarz