Krucha karkówka po zbójnicku
Karkówka wieprzowa to mięso pochodzące z okolic szyi zwierzęcia. Jest to dość tłuste mięso, jednak warto od czasu do czasu zdecydować się na przyrządzenie karkówki. Jej mięso jest smaczne i soczyste. Można w sklepie wybrać chudszy kawałek mięsa, dzięki czemu przyrządzane przez nas potrawy nie będą takie tłuste. Karkówka nadaje się do pieczenia, duszenia i peklowania. Świetnie sprawdza się również na grillu.
Krucha karkówka po zbójnicku – ciekawy i smaczny przepis na danie z karkówki
Znudziła Ci się już grillowana karkówka i karkówka w sosie własnym? Chcesz zaskoczyć rodzinę i przyjaciół ciekawym połączeniem smaków? A może szukasz ciekawego przepisy na zwyczajną potrawę? Spróbuj przyrządzić kruchą karkówkę po zbójnicku. Ta potrawa zachwyca ciekawym połączeniem smaków, niezwykle kruchym mięsem i mnogością składników.
Krucha karkówka po zbójnicku – składniki
Do przygotowania karkówki po zbójnicku potrzebujemy:
około 1 kilograma dobrej jakości karkówki bez kości
1 sporej wielkości cebulę białą
200 gram małych pieczarek
1 paprykę czerwoną
1 paprykę żółtą
5-6 sztuk niedużych ogórków konserwowych
mąkę pszenną
Sól
Pieprz
Olej
Składniki potrzebne do przygotowania zalewy do karkówki:
1 szklanka zimnej wody
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki ostrej musztardy (im ostrzejsza musztarda, tym bogatszy smak potrawy)
4 łyżki pikantnego ketchupu
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
Sposób przygotowania kruchej karkówki po zbójnicku
Surową karkówkę umyć pod bieżącą wodą. Pokroić na plastry o grubości około 1 centymetra. Pokrojone mięso przyprawić solą i pieprzem. Odstawić na około pół godziny do lodówki.
Po tym czasie wyjąć mięso z lodówki, obtoczyć w mące pszennej. Na patelni rozgrzać olej. Każdy kawałek karkówki smażyć z dwóch stron na złocisty kolor.
Przygotować naczynie żaroodporne lub brytfankę. Spód naczynia posmarować delikatnie olejem. Na dnie tak przygotowanego naczynia układać plastry podsmażonej karkówki.
Teraz należy zająć się przygotowaniem zalewy.
Cebulę obrać i pokroić w pół plasterki. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju. Delikatnie podsmażyć cebulę, do momentu, aż stanie się lekko szklista. Taki zabieg pozwoli wydobyć smak z warzywa. Przygotowaną cebulę przełożyć do naczynia z karkówką.
Czerwoną i żółtą paprykę, umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w paski. Warto również obrać paprykę ze skóry. Nie wpływa to co prawda na smak potrawy, ale buduje walory estetyczne, ponieważ podczas obróbki cieplnej papryki bardzo często skórka się oddziela, co nie wygląda apetycznie. Pokrojoną paprykę dodać do naczynia z mięsem.
Pieczarki umyć, oczyścić i pokroić w plasterki. Również przełożyć do naczynia z pozostałymi składnikami potrawy.
Ogórki konserwowe odsączyć z zalewy pokroić w plastry lub grubsze paski. Pokrojone dodać do reszty składników.
Przygotowanie zalewy:
Do miseczki wlać wodę, dodać ketchup pikantny, ostrą musztardę, koncentrat, sól i cukier i mieszać do momentu połączenia się składników. Przygotowaną w ten sposób zalewę również dodać do naczynia z pozostałymi składnikami.
Naczynie żaroodporne (brytfankę) przykryć pokrywką i umieścić w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. Piec około 2 godziny. Po upływie 1,5 godziny warto sprawdzić twardość mięsa.
Z czym podawać kruchą karkówkę po zbójnicku?
Kruchą karkówkę po zbójnicku można podawać jako danie obiadowe z gotowanymi ziemniakami. Świetnie smakuje również w dodatkiem świeżego pieczywa lub grzanek przygotowanych z bagietki. Żeby przygotować bagietkowe grzanki potrzebujemy odrobinę masła lub oliwy z oliwek do posmarowania patelni i bagietkę. Bułkę należy pokroić na kromki i podpiec na patelni. Warto wypróbować przepis na kruchą karkówkę po zbójnicku, która zaskakuje bogactwem smaków, a jej przygotowanie wbrew pozorom jest bardzo proste.
Dodaj komentarz