Wytrawna sałatka z dyni piżmowej
Dynia piżmowa szturmem wzięła polski rynek spożywczy, kusząc swoim głębokim smakiem, niską zawartością tłuszczu i bogactwem witamin oraz innych składników odżywczych. Jest doskonałym źródłem witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. Bogata w błonnik, dynia piżmowa świetnie sprawdza się jako dodatek lub baza jesiennych potraw, które – po gorącym lecie i towarzyszących mu lekkich daniach – zaczynają się robić bardziej ciężkostrawne. Dynia piżmowa nadaje się do pieczenia, grillowania, gotowania oraz można zrobić z niej przepyszne puree. W tym przepisie zostanie wykorzystana jako baza fantastycznej sałatki, która doskonale skomponuje się z pieczenią wołową lub wieprzowym gulaszem.
Sałatka z dyni piżmowej – składniki
1 średniej wielkości dynia piżmowa,
150 g sera gorgonzola, pikantnego (można zastąpić serem feta),
150 g migdałów w płatkach,
3 łyżki stołowe miodu,
3 łyżki stołowe musztardy,
krem z octu balsamicznego,
oliwa z oliwek,
sól i pieprz (najlepiej świeżo zmielone).
Wytrawna sałatka z dyni piżmowej – przepis
W pierwszej kolejności należy przygotować sos miodowo-musztardowy. W osobnej miseczce miesza się trzy łyżki stołowe musztardy z trzema łyżkami stołowymi miodu. Jeżeli miód jest bardzo gęsty i z tego powodu sos również jest gęsty, można rozcieńczyć go odrobiną wody. Docelowo, sos powinien mieć konsystencję kremu z octu balsamicznego. Po przygotowaniu, sos można odstawić.
Dynię piżmową należy przeciąć na pół wzdłuż warzywa i pozbyć się gniazdka nasiennego. Nie trzeba jej obierać, ponieważ skórka dyni piżmowej jest bardzo cienka i zmięknie podczas pieczenia, ale nie ma żadnych przeciwwskazań do jej obrania. Następnie dynię należy pokroić w plastry o grubości około 3-4 mm i ułożyć je na blasze, która wyląduje w piekarniku. Plastry można kłaść „na zakładkę”, aby zmieściły się na jednej blasze.
Ułożone na blasze plastry dyni w następnej kolejności należy oprószyć pieprzem i solą (według upodobań) oraz skropić oliwą z oliwek.
Blachę wstawić do nagrzanego piekarnika, nastawionego na 180 stopni Celsjusza, w trybie „góra-dół”. Wstępnie piekarnik można nastawić na 20 minut, po których należy sprawdzić, czy dynia jest miękka. Jeżeli po 20 minutach pieczenia jest jeszcze twarda (a wpływ na to może mieć ilość plastrów ułożona na blasze jedne na drugich), można wydłużyć czas pieczenia o maksymalnie 10 minut. Ważne, aby w tym czasie często sprawdzać, czy dynia już zmiękła, ponieważ bardzo łatwo można przegapić moment wyjęcia jej z piekarnika, kiedy to dynia robi się zbyt miękka do celów tej sałatki.
Po wyjęciu dyni z piekarnika, plastry należy ułożyć w płaskim naczyniu, również „na zakładkę”, ale w większych odstępach (tak, aby widoczne było dno naczynia). Następnie plastry należy skropić przygotowanym sosem musztardowo-miodowym oraz kremem z octu balsamicznego. Należy wykorzystać cały przygotowany sos, natomiast kremu z octu balsamicznego powinno się użyć około 1/3 tej objętości. Dla nadania wilgotności sałatce, można upieczone plastry dyni dodatkowo skropić oliwą z oliwek. Tak przygotowane plastry dyni można odstawić do przestygnięcia.
W tym czasie na niewielkiej patelni należy uprażyć 150 g płatków migdałów, a na desce pokroić w drobną kostkę ser gorgonzola. Gorgonzolę można zastąpić serem feta.
Po uprażeniu migdałów, należy posypać nimi plastry dyni oraz wysypać na nie pokrojony ser gorgonzola. Warto dopilnować, aby ser i migdały rozłożyły się równomiernie na powierzchni dyni. Sałatka jest gotowa do podania.
Sałatka z dyni piżmowej – sposób podania
Sałatka z dyni piżmowej smakuje najlepiej od razu po jej przygotowaniu. Stygnące plastry upieczonej dyni mają pełną, mączną fakturę i rozpływają się w ustach, a połączenie miodu, musztardy i kremu z octu balsamicznego wydobywa jej bogaty, słodkawy smak. Jednocześnie, dynia łagodzi intensywny, ostry smak sera gorgonzola, a płatki migdałowe dodają sałatce chrupkości. Podana z pieczenią wołową, sprawdzi się jako doskonały dodatek – można pominąć podanie ziemniaków czy innego dodatku. Ponadto, pasuje do niej – oraz do wołowiny – czerwone, półwytrawne wino, wieńczące uroczysty, jesienny posiłek.
Dodaj komentarz